Periodontologia Wrocław Krzyki

Periodontologia – co to jest?

Choroby przyzębia są drugą, zaraz po próchnicy, przyczyną utraty zębów. Na ich rozwój ma wpływ przede wszystkim nieprawidłowa higiena, ale także w znacznym stopniu predyspozycje genetyczne, zaburzenia układu odpornościowego, choroby ogólne oraz tzw. czynniki modyfikowalne, jak nikotynizm, otyłość lub przewlekły stres. Zadaniem lekarza periodontologa jest dokładna diagnoza przyczyn choroby u pacjenta i zaplanowanie kompleksowego leczenia.

Doskonała
Na podstawie 372 opinii
MRX MRX
MRX MRX
2024-04-03
Zdecydowanie polecam. Spotkałem się z profesjonalnym, ale i bardzo życzliwym podejściem personelu, a w szczególności dr n. med. Marka Nahajowskiego, do którego z pewnością jeszcze wrócę :)
procent1968
procent1968
2024-03-12
Stomatologia na najwyższym poziomie. Na początku zabiegu było mi tak błogo że bałem się nawet że zasnę 😆 Potrafią odbudować nieistniejącego w zasadzie zęba. Jako technik jestem pełen podziwu. Jestem już umówiony na kolejną wizytę i będę wracał :-)
Pola Przybyła
Pola Przybyła
2024-03-04
Z mojego doświadczenia, ta klinika stomatologiczna zasługuje na uznanie jako jedna z najlepszych w branży. Ostatnio miałam okazję korzystać z usług chirurga Pana doktora Grzegorza Grodoń w celu usunięcia ósemek. Cały proces przebiegł wyjątkowo sprawnie – było szybko, efektywnie, bez bólu i bez jakichkolwiek komplikacji. Szczególnie doceniam profesjonalizm lekarza, który szczegółowo i jasno przekazał wszystkie niezbędne informacje dotyczące postępowania po zabiegu oraz potencjalnych środków ostrożności. Moje słowa uznania również dla Pani doktor Aleksandry Krawczyńskiej-Piwowar wiedza Pani doktor jest naprawdę imponująca, a podejście do pacjenta spełnia najwyższe standardy - dokładne wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, odpowiedzi na pytania udzielone w zrozumiały sposób, ogromna cierpliwość i serdeczność. Ponadto, pragnę podkreślić wyjątkową estetykę samej kliniki oraz wyjątkowo przyjazne i pomocne podejście personelu. Zdecydowanie polecam tę placówkę każdemu, kto szuka wysokiej jakości opieki stomatologicznej. Polecam i będę polecać każdemu odwiedzić to miejsce! Serdecznie dziękuję, będę wracać do Dental Perfect 💚 Ps. Panie z rejestracji - Pani Natalia i Pani Angelika dawno nie spotkałam tak przesympatycznych i pomocnych pań. Ich ciepło i uśmiech na samym wejściu sprawia, że chce się zostać tutaj na dłużej! Brawo dla szefa za taką ekipę! 😊
Joasia Carla
Joasia Carla
2024-02-24
Gdyby wszyscy lekarze mieli takie wyjątkowe podejście do pacjentów jak lekarze w Klinice Dental Perfect... Kompentencje, kontakt, zrozumienie, serdeczność, widoczna chęć pomocy na rzadko spotykanym poziomie. Polecam:) Joanna P
Adam G.
Adam G.
2024-02-23
Jak dla mnie to pelna profeska zarówno jak i leczenie ubytkow u dr Macieja Obary czy tez leczenie kanalowe u dr Artura Barana. Mialem 5 wizyt w ostatnich 2 miesiacach. Foto uzebienia, omowienie, zaplanowanie i wykonanie w 100% profesjonalnie. Z Dental Perfect skorzystam ponownie z pewnoscia. Polecam.
Grazyna Januś
Grazyna Januś
2024-02-08
Polecam ten Gabinet. Lekarze profesjonaliści. Ząbki piękne. Korzystam z usług już kilka lat. Jak się coś dzieje , dzwonię i jadę. Bardzo dziękuję za bezbolesną usługę.
Weronika
Weronika
2024-02-07
Bardzo dobre wrażenie wywarła na mnie ta klinika. Przede wszystkim doktor Baran, który podchodzi wachowo do pacjenta. Polecam!

Periodontologia – wskazania i przeciwwskazania

  • Wskazania

  • Przeciwwskazania

Do periodontologa powinni zgłosić się wszyscy pacjenci, którzy mają problemy z utrzymującym się zapaleniem dziąseł, odsłonięte szyjki lub występuje u nich rozchwianie zębów. Wskazania do chirurgicznego leczenia periodontologicznego to głębokie kieszonki przy zębach, które nie zmniejszają się po zabiegach higienizacji, przerosty w obrębie dziąseł, nieprawidłowe przyczepy wędzidełek (np. wędzidełko wargi górnej powodujące diastemę, czyli szparę między górnymi przednimi zębami), a także recesje dziąsłowe (odsłonięte szyjki). Leczenie to jest również wskazane przed leczeniem protetycznym, np. w celu wydłużenia korony zęba (poprzez wycięcie dziąsła), gdy jest zniszczona i nie da się założyć korony protetycznej lub mostu. Periodontolog może także współpracować z ortodontą, powiększając szerokość dziąsła za pomocą zabiegów chirurgicznych, gdy zęby przednie (zwłaszcza dolne) mają być przemieszczane do przodu i istnieje ryzyko powstania recesji.

Pierwszą fazą leczenia periodontologicznego jest higienizacja, czyli usunięcie osadów i kamienia nazębnego. Po zabiegu higienizacji (patrz: profilaktyka i higiena) pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące higieny domowej. Higiena oceniana jest na wizycie kontrolnej i jeśli jest niezadowalająca, lekarz periodontolog nie może przejść do kolejnej fazy. Oznacza to, że podstawowym przeciwwskazaniem do profesjonalnego leczenia periodontologicznego, w tym chirurgii periodontologicznej, jest niezdolność utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej przez pacjenta. Niekiedy wynika z niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Wówczas prowadzone jest tzw. paliatywne leczenie periodontologiczne, które polega na regularnych wizytach higienizacyjnych, a jego celem jest jak najdłuższe utrzymanie własnych zębów przez pacjenta. Przeciwwskazaniem względnym do zabiegów chirurgicznych są także choroby ogólne wpływające na gojenie, np. cukrzyca lub choroby krwi, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku ich występowania lekarz prowadzący odpowiednio przygotowuje pacjenta do zabiegu.

Periodontologia – rodzaje zabiegów

Leczenie periodontologiczne można zasadniczo podzielić na zabiegi niechirurgiczne i chirurgię periodontologiczną. Pierwsza grupa zabiegów obejmuje przede wszystkim tzw. skaling poddziąsłowy i kiretaż, czyli oczyszczanie powierzchni zęba (zarówno korony, jak i korzenia) z osadu bakteryjnego, który jest bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł lub przyzębia. Skaling wykonuje się za pomocą ręcznych lub ultradźwiękowych narzędzi, dostosowanych do poszczególnych powierzchni zęba. Uzupełnieniem leczenia są antyseptyki, a w wyjątkowych przypadkach antybiotyki podawane w celu opanowania infekcji.

Chirurgia periodontologiczna może być podzielona na zabiegi resekcyjne, regeneracyjne i chirurgię plastyczną. Do pierwszej grupy należą zabiegi usuwania przerośniętych dziąseł czy nadziąślaków, a także zabiegi płatowe, określane niekiedy jako kiretaż otwarty, podczas których lekarz pod kontrolą wzroku może oczyścić zainfekowaną powierzchnię korzenia. Leczenie regeneracyjne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź periodontologii, wykorzystująca materiały kościozastępcze do odbudowy kości, która zanikła w wyniku zapalenia przyzębia oraz stosująca specjalne techniki do odbudowy ponownego połączenia dziąsła z zębem. Periodontologiczna chirurgia plastyczna dotyczy zabiegów na dziąsłach, których celem jest polepszenie estetyki uśmiechu. Są to m. in. zabiegi pokrycia recesji (odsłoniętych szyjek), odbudowy dziąsła między zębami, pokrycie furkacji (odsłoniętych korzeni zębów bocznych), plastyka wędzidełek oraz zwiększenie szerokości dziąsła (aby nie dopuścić do powstania recesji). Większość zabiegów chirurgicznych lekarz periodontolog może wykonywać we współpracy z chirurgiem stomatologicznym (patrz: chirurgia stomatologiczna).

Lekarz periodontolog jest też specjalistą w zakresie chorób błon śluzowych. Rozpoznaje i leczy takie zmiany, jak grzybica jamy ustnej, afty nawracające, a także bardziej poważne, jak liszaj płaski czy leukoplakia. Zazwyczaj leczenie jest farmakologiczne i polega na zastosowaniu leków miejscowo na zmiany w jamie ustnej, ale niekiedy periodontolog może wykorzystać metodę laserową lub terapię fotodynamiczną. Obie metody polegają na naświetlaniu zmian w określonych odstępach czasowych w celu ich zmniejszenia. Małe zmiany można usuwać chirurgicznie, jak również za pomocą krioterapii.

Periodontologia – przebieg zabiegu

Profesjonalne leczenie periodontologiczne przebiega według określonego schematu, składającego się z kilku faz. Pierwszym etapem jest higienizacja, czyli usunięcie płytki i kamienia nazębnego, co w naszej klinice jest zwykle wykonywane w gabinecie profilaktyki stomatologicznej. Wykonuje się wówczas skaling naddziąsłowy i polerowanie powierzchni zębów (patrz: profilaktyka stomatologiczna). Na tym etapie przeprowadzane jest również leczenie próchnicy (patrz: stomatologia zachowawcza) oraz usunięcie zębów nienadających się do leczenia (patrz: chirurgia stomatologiczna). Na kolejnych wizytach lekarz periodontolog wykonuje zabiegi skalingu poddziąsłowego i ewentualnie kiretażu, zawsze w znieczulenie miejscowym, aby pacjent czuł się komfortowo.

Po zakończeniu tej fazy pacjent zgłasza się na kontrolę po 4 – 6 tygodniach. Wtedy oceniane są skutki leczenia. Jeśli efekt nie satysfakcjonuje pacjenta i lekarza, przeprowadzane jest leczenie chirurgiczne. Po znieczuleniu miejscowym pacjenta periodontolog wykonuje odpowiednie procedury, zwykle zakończone szyciem rany. Pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe, do których należy bezwzględnie się stosować. Na następnej wizycie po około tygodniu ściągane są szwy, a pacjent umawiany na kolejne wizyty kontrolne celem monitorowania gojenia się miejsca zabiegowego. Kolejne fazy kompleksowego leczenia periodontologicznego obejmują leczenie ortodontyczne lub protetyczne, prowadzone pod kontrolą odpowiednich specjalistów.

Leczenie zmian na błonie śluzowej z wykorzystaniem lasera lub terapii fotodynamicznej polega na naświetlaniu ich przez kilka – kilkanaście minut specjalnym światłem. Jest to metoda całkowicie bezbolesna i stymuluje organizm do usunięcia zmienionych chorobowo komórek, dzięki czemu zmiana zmniejsza swoje rozmiary. Zabiegi chirurgicznego usuwania zmian jest zawsze przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Z każdej podejrzanej zmiany lekarz pobiera wycinek i wysyła do badania histopatologicznego, aby wykluczyć transformację nowotworową.

Periodontologia – najczęstsze pytania (FAQ)

Cennik

Profilaktyka i higiena

Przegląd stomatologiczny100 zł
Konsultacja stomatologiczna100zł
Przegląd stomatologiczny z planem leczenia200 zł
Higienizacja urządzeniem Ems AirFlow Prophylaxis Master (skaling + piaskowanie + fluoryzacja)400 zł
Usunięcie kamienia nazębnego (Scaling) urządzeniem Ems AirFlow Prophylaxis Master250 zł
Piaskowanie urządzeniem Ems AirFlow Prophylaxis Master250 zł
Fluoryzacja50 zł
Szyna relaksacyjna 1 łuk450 zł

Skontaktuj się z nami

+48 505 250 150
Scroll to Top
Zadzwoń do nas